2014 4-H livestock champions announced
- Details
- Published: Wednesday, 02 July 2014 00:41
The Pulaski County 4-H & Community Fair 2014 4-H livestock champions have been announced as follows:
(Results will be updated as they are received)
4-H Livestock Champions
BEEF SHOW
|
The reserve grand champion steer, shown by Brant Howard (right), was sold to a buyers group, represented by Steve Rausch, Todd Redlin, Adam Dietrich, Don Good, Whitley Zent, Bill Webb and Chris Schramm. Luke Dickenson holds the banner in front. |
Supreme Champion Heifer – Austin Brandt
Reserve Champion Heifer – Eli Shannnon
Champion Angus Heifer – Taylor Perry
Champion Chianina Heifer – Thad Alexander
Reserve Champion Chianina Heifer – Robert Collins
Champion Hereford Heifer – Taylor Clark
Champion Maintainer Heifer – Bryant Larkin
Reserve Champion Maintainer Heifer – Brittany Fox
Champion Shorthorn Heifer – Taylor Clark
Champion Simmental Heifer – Kirsten Calloway
Reserve Champion Simmental Heifer – Ethan Shannon
Champion Sim-Solution Heifer – Eli Shannon
Reserve Champion Sim-Solution – Bryant Larkin
Champion Crossbred Heifer – Austin Brandt
Reserve Champion Crossbred Heifer – Beau Brandt
Champion AOB – Alisyn Larkin
Champion County Bred Heifer – Bryant Larkin
Reserve Champion County Bred Heifer – Thad Alexander
Champion Cow-Calf – Thad Alexander
Reserve Champion Cow-Calf – Regan Culp
Champion County Bred Cow-Calf – Regan Culp
Reserve Champion County Bred Cow-Calf – Jaylen Kruger
GRAND CHAMPION Steer – Regan Culp
RESERVE GRAND CHAMPION Champion Steer – Brant Howard
Champion Chianina Steer – Tori Culp
Champion Hereford Steer – Taylor Clark
Champion Maine Steer – Austin Brandt
Reserve Champion Maine Steer – Jessica Brandt
Champion Angus Steer – Brittany Fox
Champion Charlois Steer – Kirsten Calloway
Reserve Champion Charlois Steer – Jaylen Kruger
Champion Simmental Steer – Regan Culp
Reserve Champion Simmental Steer – Austin Criswell
Champion Crossbred Steer – Brant Howard
Reserve Champion Crossbred Steer – Bryant Larkin
Champion Rate of Gain – Jaylen Kruger
Champion British Breed – Taylor Clark
Champion County Bred Steer – Brant Howard
Reserve Champion County Bred Steer – Bryant Larkin
GRAND CHAMPION Beef Starter Heifer – Robert Collins
RESERVE GRAND CHAMPION Beef Starter Heifer – Brooke Daugherty
GRAND CHAMPION Beef Starter Steer – Regan Culp
RESERVE GRAND CHAMPION Beef Starter Steer – Jaylen Kruger
Champion County Bred Starter – Jaylen Kruger
Reserve Champion County Bred Starter – Kaleb Hickle
BEEF STEER SHOWMANSHIP
Champion Junior Showmanship – Eli Shannon
Champion Intermediate Showmanship – Kirsten Calloway
Champion Senior Showmanship – Ethan Shannon
Champion Beef Showman – Ethan Shannon
DAIRY BEEF SHOW
The reserve grand champion Holstein finished steer was shown by Brooke Daugherty (far right), and sold to a buyers group, represented by Josh, RayeAnn and Maddie Stamper; Dave and Mary Hoover, Don Tiede, Natasha Daugherty and Curt Daugherty. Holding the trophy is Emma Hoover. (Not pictured are T&T Farms, Melvin and Karen Button family, Berg Farms and Sue Peppers.) |
DAIRY HEIFERS
Champion Junior Dairy – Peyton Newman
Reserve Champion – Schyler Knebel
Champion Senior Dairy – Ethan Leman
Grand Champion Dairy – Ethan Leman
Best Udder in Show – Ethan Leman
Best Record Book (Heifer & Cows) – Peyton Newman
DAIRY STEERS
Champion Feeder Steer – Taelor McClure
Reserve Champion – Amber Thompson
Grand Champion Dairy Finished Steer – Selena Leman
Reserve Grand Champion –Brooke Daughtery
Champion Rate of Gain Dairy Finished Steer – Sam Hintz
Best Record Book (Steers & Starter Calves) – Selena Leman
DAIRY STARTER
Grand Champion Dairy Starter Calf – Eli Nielsen
Reserve Grand Champion – Brooke Daughtery
|
Dairy products, offered by Ethan Leman who showed the grand champion dairy cow, were purchased at the 4-H Auction by his grandparents. He is shown with grandfathers Roger Ward (left) and Doug Leman. |
Champion Rate of Gain Dairy Starter Calf – Sarah Keller
DAIRY HEIFER SHOWMANSHIP
Intermediate Dairy Showmanship – Ethan Leman
Senior Dairy Showmanship – Cole Loehmer
Dairy Showman – Cole Knebel
DAIRY STEER SHOWMANSHIP
Junior Dairy Steer Showmanship – Emma Nielsen
Intermediate Dairy Steer Showmanship – Cole Knebel
Senior Dairy Steer Showmanship – Peyton Newman
Champion Dairy Steer Showmanship – Peyton Newman
GOAT SHOW
GRAND CHAMPION DAIRY DOE – Breanna DeMarco
RESERVE GRAND CHAMPION DAIRY DOE – Breanna Demarco
GRAND CHAMPION DAIRY WETHER – Breanna DeMarco
RESERVE GRAND CHAMPION DAIRY WETHER – Breanna Demarco
GRAND CHAMPION DAIRY WETHER RATE OF GAIN – Shania Hartman
RESERVE GRAND CHAMPION DAIRY WETHER RATE OF GAIN – Salena Leman
GRAND CHAMPION PYGMY DOE – Bryan Bathke
RESERVE GRAND CHAMPION PYGMY DOE – Michael Bathke
GRAND CHAMPION PYGMY WETHER – Jenna Cords
RESERVE GRAND CHAMPION PYGMY WETHER – Bryan Bathke
Champion Junior Percentage Boer Doe – John Rumsey
Reserve Champion Junior Percentage Does – Kassi Dahn
Champion Yearling Percentage Boer Doe – John Rumsey
Reserve Champion Yearling Percentage Boer Doe – Ethan Leman
Champion Senior Percentage Boer Doe – Ethan Leman
Reserve Champion Senior Percentage Boer Doe – Ethan Leman
Brandon Putt sold his grand champion meat wether goat to Dale Gudeman (left) and Wayne Putt. Holding the trophy is Regan Culp. |
GRAND CHAMPION PERCENTAGE BOER DOE – John Rumsey
RESERVE GRAND CHAMPION PERCENTAGE BOER DOE – Ethan Leman
Champion Junior Fullblood Boer Doe – John Rumsey
Reserve Champion Junior Fullblood Boer Doe – John Rumsey
Champion Yearling Fullblood Boer Doe – John Rumsey
Reserve Champion Yearling Fullblood Boer Doe – Macy Bischoff
Champion Senior Fullblood Boer Doe – Dustin Dahn
Reserve Champion Senior Fullblood Boer Doe – Camille Leman
GRAND CHAMPION FULLBOOD BOER DOE – John Rumsey
RESERVE GRAND CHAMPION FULLBOOD BOER DOE – John Rumsey
Champion Lightweight Meat Wether – Brittany Fox
Reserve Champion Lightweight Meat Wether – Peyton Newman
Champion Mediumweight Meat Wether – Brandon Putt
Reserve Champion Mediumweight Wether – Kassi Dahn
Champion Heavyweight Meat Wether – Eric Newman
Reserve Champion Heavyweight Meat Wether – Peyton Newman
GRAND CHAMPION MEAT WETHER – Brandon Putt
RESERVE GRAND CHAMPION MEAT WETHER – Kassi Dahn
GRAND CHAMPION RATE OF GAIN MEAT WETHER – Macy Bischoff
RESERVE GRAND CHAMPION RATE OF GAIN MEAT WETHER – Macy Bischoff
Champion Mother-Daughter – Breanna Demarco
Reserve Champion Mother-Daughter – Jenna Cords
SHOWMANSHIP-GOATS:
Champion Junior Showman – Jaden Cords
Reserve Champion Junior Showman – Camille Leman
Champion Intermediate Showman – Eli Shannon
Reserve Champion Intermediate Showman – Peyton Newman
Champion Senior Showman – John Rumsey
Reserve Champion Senior Showman – Dustin Dahn
Champion Goat Showman – John Rumsey
POULTRY SHOW
GRAND CHAMPION PULLET – Shannon Bierrum
RESERVE CHAMPION PULLET– Mario Martinez
Champion Broiler – Keegan Doughty
Reserve Champion Broiler – Audrey Doughty
Champion Roaster – Keegan Doughty
Reserve Champion Roaster – Audrey Doughty
Keegan Doughty’s champion meat class chickens were purchased by Jeff Richwine for Sheriff. |
GRAND CHAMPION OVERALL MEAT CLASS– Keegan Doughty
RESERVE GRAND CHAMPION OVERALL MEAT CLASS– Keegan Doughty
Champion Standard Exhibit – Travis Hartman
Reserve Champion Standard Exhibit – Mary Pearce
Champion Poultry Bantam Exhibit – Michael Bathke
Reserve Champion Poultry Bantam Exhibit – Mary Pearce
GRAND CHAMPION POULTRY EXHIBITION CLASS– Michael Bathke
RESERVE CHAMPION POULTRY EXHIBITION CLASS– Travis Hartman
Champion Commercial Standard Duck – Katie Culp
Reserve Champion Commercial Standard Duck – Kole Loehmer
Champion Bantam Duck – Mary Pearce
Reserve Champion Bantam Duck – Travis Hartman
GRAND CHAMPION DUCK– Katie Culp
RESERVE GRAND CHAMPION DUCK– Kole Loehmer
GRAND CHAMPION TURKEY– Mary Pearce
RESERVE GRAND CHAMPION TURKEY– Keira Bucinski
POULTRY SHOWMANSHIP
Junior Showmanship – NONE
Intermediate Showmanship (Grade 6-8) Champion– Shania Howard
Reserve Champion – Ryan Lynch
Senior Showmanship (Grade9-12) Champion – Eli Nielsen
Reserve Champion – Bryan Bathke
CHAMPION SHOWMANSHIP- Eli Nielsen
Katie Culp sold her champion duck to Jim Culp. |
POULTRY POSTER
Level 1 (Grade 3-5) Junior Champion/State Fair – Keira Bucinski
Reserve Champion – NONE
Level 2 (Grade 6-8) Intermediate Champion/State Fair – Emmanuel Martinez
Reserve Champion – NONE
Level 3 (Grade 9-12) Senior Champion/State Fair – Shania Hartman
Reserve Champion – Caleb Bucinski
GRAND CHAMPION POULTRY POSTER– Shania Hartman
RESERVE CHAMPION POULTRY POSTER– Emmanuel Martinez
RABBIT SHOW
Best Four Class Rabbit – Mackenzie Wheeler
Reserve – Shania Howard
Best Six Class Rabbit – Mary Pierce
Reserve – Sydney Dewitt
Champion Rabbit Meat Pen – Mary Pierce
Reserve – Sydney DeWitt
SHOWMANSHIP – RABBIT
Novice (Grades 3-4) Mackenzie Wheeler
Intermediate(Grades 7-8) Shania Howard
Senior(Gradae 9-10) – Sydney Dewitt
Reserve Senior – Dylan Perry
Master Rabbit Showmanship – Mary Pierce
SHEEP SHOW
Champion Columbia Ewe Lamb – Samantha Kauffman
Laini Joseph sold her grand champion market lamb to T&T Farms, represented by Tom Halleck. Holding the trophy is Isaiah Wamsley. |
Champion Columbia Yearling Ewe – Samantha Kauffman
Champion Hampshire Ewe – Thad Alexander
Reserve Champion – Samantha Kauffman
Natural Color Ewe Champion – Lexi Callahan
Champion White Face Commercial Ewe – Samantha Kauffman
Reserve Champion – Sara Bailey
Champion Crossbred Ewe – Laini Joseph
Reserve Champion – Samantha Kauffman
Grand Champion Ewe – Thad Alexander
Reserve Grand Champion Ewe - Samantha Kauffman
Champion Columbia Market Lamb – Kaleb Hickle
Champion Hampshire Market Lamb – Samantha Kauffman
Champion Suffolk Market Lamb – Thad Alexander
Grand Champion Market Lamb – Laini Joseph
Reserve Grand Champion Lamb – Thad Alexander
Champion White Face Commercial Market Lamb – David Kauffman
Reserve Champion – Samantha Kauffman
Champion Crossbred Market Lamb – Laini Joseph
Reserve Champion – David Kauffman
Showmanship:
Champion Junior/Intermediate – Kaleb Hickle
Reserve Champion – Breanna DeMarco
Champion Senior Showmanship – David Kauffman
Reserve Champion –Laini Joseph
Champion Sheep Showman – David Kauffman
Overall Sheep Showman – Samantha Kauffman
SWINE SHOW
GILTS
Champion Duroc Gilt – Shalihn Compton
Reserve – Austin Brandt
Champion York Gilt – Shalihn Compton
Reserve – Bryant Larkin
Champion Light Weight Gilt – Samantha Kauffman
Reserve – Travis Dixon
Champion Heavy Medium Weight Gilt – Riley Wheeler
Reserve – Austin Criswell
Champion Medium Weight Gilt – Beau Brandt
Reserve – Regan Culp
Champion Heavy Weight Gilt – Jenna Zeider
Reserve – Jaylen Kruger
Champion Crossbred Gilt Overall – Jenna Zeider
Reserve – Beau Brandt
Champion All Other Breeds Gilt – Breanna DeMarco
Reserve – David Kauffman
Champion Spot Gilt – Kirsten Calloway
Reserve – Tori Culp
Champion Chester White Gilt – Kirsten Calloway
Reserve – Austin Criswell
Grand Champion Gilt – Jenna Zeider (Cross)
Reserve Grand Champion Gilt – Shalihn Compton (York)
Grand Champion Market Pairs – Dalton Daily
Reserve Grand Champion Market Pairs – Kirsten Calloway
BARROWS
Champion Duroc Barrow – Eli Niesen
Reserve –Kole Loehmer
Champion Hamp Barrow – Dalton Daily
Reserve – Koby Johnson
Champion York Barrow – Katie Culp
Reserve – Eli Shannon
Champion Light weight Barrow – Rachel Ploss
Reserve – Braden Linhart
Champion Medium weight Barrow – Taylor Brandt
Reserve – Dalton Daily
Champion Heavy Medium Weight Barrow – Madison Ruff
Reserve – Levi Schultz
Champion Heavyweight Barrow – Shalihn Compton
Reserve – Dalton Daily
Champion Spot Barrow – Ethan Shannon
Reserve – Mary Pierce
Champion Chester-White Barrow – Bryant Larkin
Reserve – Kirsten Calloway
Champion Overall Crossbred Barrow – Shalihn Compton
Reserve – Taylor Brandt
Champion Berkshire – Tyler Katschke
Reserve – Laini Joseph
Grand Champion Barrow – Shalihn Compton (Cross)
Reserve Grand Champion Barrow – Taylor Brandt (Cross)
SHOWMANSHIP – SWINE
First Year Showmanship(3rd grade) – Chloe Rogers
Reserve- Olivia Mellon
Champion Beginner Showman (Grades 4-5) – Eli Shannon
Reserve – Emma Nielsen
Champion Intermediate Showman – Shalihn Compton
Reserve – Austin Brandt
Champion Junior Showman – Regan Culp
Reserve – John Rumsey
Champion Senior Showman – Taylor Brandt
Reserve – Dalton Daily
Champion Swine Showman – Taylor Brandt