2015 4-H livestock champions announced
- Details
- Published: Monday, 06 July 2015 14:45
The Pulaski County 4-H & Community Fair 2015 4-H livestock champions have been announced as follows:
A total of 366 youth in Pulaski County participate in the 4-H program.
4-H Livestock Champions 2015
For the second consecutive year, 4-H Livestock Ultimate Showman at Pulaski County Fair was Eli Nielsen, son of Kenny and Sherry Nielsen.
BEEF SHOW
Heifers
Supreme Champion Heifer: Ethan Shannon
Reserve Supreme Champion Heifer: Austin Brandt
Champion Angus Heifer: Max Scholz
Reserve Champion Angus Heifer: Kirsten Calloway
Champion Shorthorn Heifer: Taylor Clark
Champion Simmental Heifer: Ethan Shannon
Reserve Champion Simmental Heifer: Ashlee Keller
Champion Sim-Solution Heifer: Kirsten Calloway
Reserve Champion Sim-Solution Heifer: Kole Knebel
Champion Commercial Heifer: Austin Brandt
Reserve Champion Commercial Heifer: Taylor Perry
Champion County Bred Heifer: Taylor Clark
Reserve Champion County Bred Heifer: Kayleen Button
Champion Cow-Calf: Kayleen Button
Starter Calf
Grand Champion Starter Heifer: Jayleen Kruger
Reserve Grand Champion Starter Heifer: Carter Field
Grand Champion Starter Steer: Kirsten Calloway
Reserve Grand Champion Starter Steer: Lana Kaeb
Champion County Bred Starter: Kirsten Calloway
Reserve Champion County Bred Starter: Jayleen Kruger
Steers
Grand Champion Steer: Regan Culp
Reserve Grand Champion Steer: Tori Culp
Champion Chianina Steer: Brant Howard
Champion Hereford Steer: Brittany Fox
Champion Maine Steer: Kaleb Hickle
Reserve Champion Maine Steer: Ashlee Keller
Champion Angus Steer: Max Scholz
Champion Charlois Steer: Tori Culp
Reserve Champion Charlois Steer: Beau Brandt
Champion Simmental Steer: Regan Culp
Reserve Champion Simmental Steer: Allison Keller
Champion Crossbred Steer: Luke Dickinson
Reserve Champion Crossbred Steer: Sarah Keller
Champion Rate of Gain: Elizabeth Button
Champion British Breed: Brittany Fox
Champion County Bred Steer: Luke Dickinson
Reserve Champion County Bred Steer: Kaleb Hickle
Beef Showmanship
Champion Junior Showmanship: Carter Field
Champion Intermediate Showmanship: Tori Culp
Champion Senior Showmanship: Regan Culp
Champion Beef Showman: Ethan Shannon
Ultimate Exhibitor: Ethan Shannon
DAIRY SHOW
Dairy Heifers
Champion Junior Dairy: Peyton Newman
Reserve Champion Junior Dairy: Schyler Knebel
Champion Senior Dairy: Cole Knebel
Grand Champion Dairy: Peyton Newman
Reserve Grand Champion: Schyler Knebel
Best Record Book (Heifers and Cows): Peyton Newman
Dairy Steers
Grand Champion Dairy Finished Steer: Mercy Wuethrich
Reserve Grand Champion Dairy Finished Steer: Emma Hoover
Champion Rate-of-Gain Dairy Finished Steer: Sarah Keller
Best Record Book (Steers and Starter Calves): Kyleigh VanDokkenburg
Dairy Starter
Grand Champion Dairy Starter Calf: Sarah Keller
Reserve Grand Champion Dairy Starter Calf: Eli Nielsen
Champion Rat-of-Gain Dairy Starter Calf: Sarah Keller:
Dairy Showmanship
Heifers
Intermediate Dairy Showmanship: Schyler Knebel
Champion Dairy Showmanship: Peyton Newman
Dairy Steer
Junior Dairy Steer Showmanship: Keira Bucinski
Intermediate Dairy Steer Showmanship: Emma Nielson
Senior Dairy Steer Showmanship: Eli Nielson
Champion Dairy Steer Showmanship: Eli Nielson
GOAT SHOW
Champion Jr. Dairy Doe: Breanna DeMarco
Reserve Champion Jr. Dairy Doe: Hailey Sanders
Champion Sr. Dairy Doe: Breanna DeMarco
Reserve Champion Sr. Dairy Doe: Emmanuel Martinez
Grand Champion Dairy Doe: Breanna DeMarco
Reserve Grand Champion Dairy Doe: Hailey Sanders
Grand Champion Dairy Wether: Breanna DeMarco
Reserve Grand Champion Dairy Wether: Breanna DeMarco
Grand Champion Dairy Wether Rate of Gain: Breanna DeMarco
Reserve Grand Champion Dairy Wether Rate of Gain: Breanna DeMarco
Grand Champion Pygmy Doe: Jenna Cords
Reserve Grand Champion Pygmy Doe: Michael Bathke
Grand Champion Pygmy Wether: Bryan Bathke
Reserve Grand Champion Pygmy Wether: Bryan Bathke
Champion Jr. Percentage Boer Doe: John Rumsey
Reserve Champion Jr. Percentage Boer Doe: John Rumsey
Champion Yearling Percentage Boer Doe: Kassandra Dahn
Champion Sr. Percentage Boer Doe: Ehtan Leman
Reserve Champion Sr. Percentage Boer Doe: Ethan Leman
Grand Champion Percentage Boer Doe: John Rumsey
Reserve Grand Champion Percentage Boer Doe: Kassandra Dahn
Champion Jr. Fullblood Boer Doe: John Rumsey
Reserve Champion Jr. Fullblood Boer Doe: Eli Shannon
Champion Yearling Fullblood Boer Doe: John Rumsey
Reserve Champion Yearling Fullblood Boer Doe: Dustin Dahn
Champion Sr. Fullblood Boer Doe: Ethan Leman
Reserve Champion Sr. Fullblood Boer Doe: Travis Dixon
Grand Champion Fullblood Boer Doe: John Rumsey
Reserve Grand Champion Fullblood Boer Doe: John Rumsey
Champion Light-weight Meat Wether: Brandon Putt
Reserve Champion Lightweight Meat Wether: John Rumsey
Champion Medium-Weight Meat Wether: Dalton Dailey
Reserve Champion Medium-Weight Meat Wether: John Rumsey
Champion Heavy-Weight Meat Wether: John Rumsey
Reserve Champion Heavy-Weight Meat Wether: Travis Dixon
Grand Champion Meat Wether: Dalton Dailey
Reserve Grand Champion Meat Wether: John Rumsey
Grand Champion Rate-of-Gain Meat Wether: Jordan Lynch
Reserve Grand Champion Rate-of-Gain Meat Wether: Schyler Knebel
Champion Mother-Daughter: Travis Dixon
Reserve Champion Mother-Daughter: Breanna DeMarco
Showmanship:
Champion Jr. Showman: Keegan Reinhold
Reserve Champion Jr. Showman: Brie Leman
Champion Intermediate Showman: Travis Dixon
Reserve Champion Intermediate Showman: Breanna DeMarco
Champion Sr. Showman: Eli Shannon
Reserve Champion Sr. Showman: Peyton Newman
Champion Goat Showman: Eli Shannon
POULTRY SHOW
Grand Champion Egg Class: Mary Pierce
Reserve Grand Champion Egg Class: Emmanuel Martinez
Showmanship
Champion Junior Showmanship: Amelia Hoffman
Reserve Champion Junior Showmanship: Elizabeth Weiss
Champion Intermediate Showmanship: Ryan Lynch
Reserve Champion Intermediate Showmanship: Emmanuel Martinez
Champion Senior Showmanship: Jacob Conner
Champion Poultry Showmanship: Mary Pierce
Reserve Champion Showmanship: Ryan Lynch
Poultry Showman of Showman – Mary Pierce
Champion Poultry Project Poster: Mario Martinez
Champions and reserves were awarded to the educational posters brought to the Poultry Show in lieu of animals.
The results of this county-only competition were:
“Educational” Poster Winners (For County Only)
Junior Div. Champion Poster – Chloe Felda
Reserve – Mario Martinez
Intermediate Div. Champion Poster – Ryan Lynch
Reserve – Jordan Hopkins
Senior Div. Champion Poster – Audrey Doughty
Reserve – Mary Pierce
RABBIT SHOW
Best Four Class Rabbit: Shania Howard
Reserve Best Four Class Rabbit: Jane Wright
Best Six Class Rabbit: Mary Pierce
Champion Rabbit Meat Pen: Trevor Hopkins
Reserve Champion Rabbit Meat Pen: Sydney Dewitt
Showmanship
Novice: Raegan Kasten
Junior: MacKenzie Wheeler
Intermediate: Emmanual Martinez
Senior: Shania Howard
Master: Mary Pierce
SHEEP SHOW
Champion Natural Colored Ewe – Laini Joseph
Reserve Champion Natural Colored Ewe – Regan Kasten
Champion Whiteface Commercial Ewe – David Kauffman
Reserve Champion Whiteface Commercial Ewe – Regan Kasten
Champion Blackface Commercial Ewe – Thad Alexander
Reserve Champion Blackface Commercial Ewe – Laini Joseph
Grand Champion Ewe – Thad Alexander
Reserve Grand Champion Ewe – Laini Joseph
Champion Hampshire Market Lamb – Laini Joseph
Champion Whiteface Commercial Market Lamb – David Kauffman
Champion Blackface Commercial Market Lamb – Thad Alexander
Reserve Champion Blackface Commercial Market Lamb – Laini Joseph
Grand Champion Market Lamb – Laini Joseph
Reserve Grand Champion Market Lamb – Thad Alexander
Showmanship
Champion Beginner Showmanship – Regan Kasten
Champion Senior Showmanship – Laini Joseph
SWINE SHOW
2015 Breed Champion Gilts
Champion All Other Breeds Gilt: Taylor Jennings
Reserve Champion All Other Breeds Gilt: Mercy Wuetrich
Champion Chester White Gilt: Kaleb Hickle
Reserve Champion Chester White Gilt: Kirsten Calloway
Champion Duroc Gilt: Eli Nielsen
Reserve Champion Duroc Gilt: Shalihn Compton
Champion Hampshire Gilt: Dalton Daily
Reserve Champion Hampshire Gilt: Kendal Johnson
Champion Spot Gilt: Nicole Heims
Reserve Champion Spot Gilt: Parker Fox
Champion York Gilt: Nicole Heims
Reserve Champion York Gilt: Peyton Newman
Champion Heavy Weight Gilt: Shalihn Compton
Reserve Champion Heavy Weight Gilt: Dalton Daily
Champion Heavy Medium Weight Gilt: Conner Jennings
Reserve Champion Heavy Medium Weight Gilt: Wyatt Wheeler
Champion Medium Weight Gilt: Katie Culp
Reserve Champion Medium Weight Gilt: Ashlee Keller
Champion Light Weight Gilt: Regan Culp
Reserve Champion Light Weight Gilt: Jenna Zeider
Champion Gilt Overall: Shalihn Compton
Reserve Champion Gilt Overall: Dalton Daily
2015 Breed Champion Barrows
Champion All Other Breeds Barrow: Mary Pierce
Reserve Champion All Other Breeds Barrow: Dalton Button
Champion Berkshire Barrow: Tori Culp
Reserve Champion Berkshire Barrow: Laini Joseph
Champion Chester White Barrow: Taylor Perry
Reserve Champion Chester White Barrow: Kirsten Calloway
Champion Duroc Barrow: Austin Bryant
Reserve Champion Duroc Barrow: Shalihn Compton
Champion Hampshire Barrow: Madison Ruff
Reserve Champion Hampshire Barrow: Samuel Griffeth
Champion Spot Barrow: Taylor Clark
Reserve Champion Spot Barrow: Haley Fox
Champion Yorkshire Barrow: Regan Culp
Reserve Champion Yorkshire Barrow: Nicole Heims
Champion Heavy Weight Barrow: Austin Brandt
Reserve Champion Heavy Weight Barrow: Kole Loehmer
Champion Heavy Medium Weight Barrow: Beau Brandt
Reserve Champion Heavy Medium Weight Barrow: Katie Culp
Champion Medium Weight Barrow: John Rumsey
Reserve Champion Medium Weight Barrow: Tori Culp
Champion Light Weight Barrow: Taylor Jennings
Reserve Champion Light Weight Barrow: Sara Bailey
Champion Overall Crossbred Barrow: Beau Brandt
Reserve Champion Overall Crossbred Barrow: Katie Culp
Showmanship
Champion First Year Showmanship: Kelsey Wegner
Reserve Champion First Year Showmanship: Brennan Runk
Champion Beginner Showmanship: Kirsten Calloway
Reserve Champion Beginner Showmanship: Kolbey Wegner
Champion Intermediate Showmanship: Shalihn Compton
Reserve Champion Intermediate Showmanship: Tori Culp
Champion Junior Showmanship: Austin Brandt
Reserve Champion Junior Showmanship: AJ Ruff
Champion Senior Showmanship: Regan Culp
Reserve Champion Senior Showmanship: Eli Nielsen
Grand Champion Gilt: Shalihn Compton
Reserve Grand Champion Gilt: Nicole Heims
Grand Champion Barrow: Beau Brandt
Reserve Grand Champion Barrow: Katie Culp
Grand Champion Market Pairs: Katie Culp
Reserve Grand Champion Market Pairs: Dalton Daily
Champion Supreme Showmanship: Shalihn Compton
Reserve Champion Supreme Showmanship: Regan Culp
–